Filipovské varhany

Varhany, které se nachází v unikátním akustickém prostoru filipovské baziliky, byly postaveny v roce 1888 varhanářskou firmou Hermann Eule Budyšín (Německo). Opus 44 patří mezi nejznámější dochovalá díla 19.století této dílny.
Nástroj má dva manuály, pedál, 22 znějících rejstříků a mechanickou trakturu s kuželkovým systémem, který je původní a poněkud hlučný.
Pro svůj originální zvuk jsou varhany vyhledávány nejen mnoha interprety, ale i posluchači varhanní hudby.


Dispozice
 

     I.man. Hlavní stroj C-f´´´

     II.man. Horní stroj C-f´´´

Pedál C-d´         

Bordun 16´ Geigen Prinzipal  8´ Prinzipalbaß 16´
Prinzipal Rohrflöte Violonbaß 16´
Gemshorn Fugara 8´  Subbaß 16´
Gedackt Aeoline 4´  Posaune 16´
Gamba Octav Octavbaß  8´
Hohflöte   Quarte 2fach    
Octav        
Rohrflöte         
Octav        
Sesquialter 2fach Pevné kolektivy      Spojky  
Mixtur 4fach Tutti hlavní stroj   II.man.-I.man.  
    Tutti horní stroj   I.man.-pedál  
    Mezzoforte   II.man.-pedál  

 


Jiří Chlum (*1964) - varhany


Hru na varhany vystudoval na Konzervatoři v Teplicích u profesorky Elizabeth Brinsden (Austrálie). Rovněž studoval varhanní interpretaci u profesora Michala Novenka a varhanní improvizaci u profesora Jaroslava Vodrážky v Praze. V roce 1997 absolvoval kurzy improvizace v barokním a romantickém stylu ve Frankfurtu nad Odrou u Doc. Petera van Dijka (Nizozemsko) a Doc. Krzysztofa Ostrowskeho (Polsko), v roce 2006 interpretační kurz na brněnské JAMU u profesorky Kamily Klugarové. V letech 1985-1998 působil jako varhaník v několika pražských chrámech. Je dlouholetým varhaníkem poutní baziliky Panny Marie ve Filipově, kde, mimo jiné, založil letní mezinárodní festival „Varhanní duchovní hudba ve Filipově“. Věnuje se pedagogické a koncertní činnosti u nás i v zahraničí. Vystupuje na hudebních festivalech, jako je například „Kladrubské léto“, „Církvický hudební festival“, „Festival Organowy v Zabrze“ (Polsko) a jiné. Spolupracuje se zahraničními hudebními tělesy „Ostsächsisches Kammerorchester“ a „Ebersbacher Kantorei“ (Německo). V roce 2007 nahrál pro hudební vydavatelskou společnost Rosa CD album s názvem Filipovské varhany. V roce 2008 nahrál CD album s unikátními barokními a klasicistními varhanami severních Čech a v roce 2010 vydalo Karmelitánské nakladatelství jeho třetí CD album s názvem Ave Maria, kde představuje nedávno zrekonstruované filipovské varhany v Mariánské poutní bazilice.


Jiří Chlum doprovází na varhany každou neděli při bohoslužbě ve filipovské bazilice


Zvuk filipovských varhan

Skladba se jmenuje: Toccata ze Symfonie No.5 F-dur, opus 42               Napsal: Charles-Marie Widor                                 Interpret: Jiří Chlum

Charles-Marie Widor (1844-1937)
Francouzský varhaník a skladatel. Byl nástupcem Césara Francka na pařížské konzervatoři. Je znám především jako autor varhanních skladeb. Jeho díla nesou atributy efektů a virtuozity. Podobně je tomu i v jeho symfoniích pro varhany a zejména v populární Toccatě, která je závěrečnou větou Symfonie No.5 F-dur, op.42.


skladba v podání Jiřího Chluma ke stažení mp3 zde>>>      


Varhaní duchovní hudba ve Filipově


Zde najdete rozpis bohoslužeb v Jiříkově a Filipovské bazilice

www.jirikov.info